Výber bazéna: 4 dôležité otázky

Výber bazéna: 4 dôležité otázky

Výber bazéna je podmienený viacerými aspektami. Pri výbere bazéna by ste v prvom rade mali vedieť, ako často ho bude vaša rodina využívať a na aký účel. Či na relaxáciu, na športovanie alebo len na hranie sa pre menšie deti.

  1. Aký typ bazéna vybrať?

výber bazéna: aké fakty treba zvážiť?
výber bazéna: aké fakty treba zvážiť?

Na trhu existuje množstvo rôznych typov bazénov ako plastové, betónové s fóliou, betónové s keramickým obkladom, plechové alebo ocelové s fóliou, samonosné a v súčasnosti najobľúbenejšie nerezové a keramické.

Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, najdôležitejším faktorom je však životnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom. Tieto požiadavky najlepšie spĺňajú spomínané obľúbené nerezové bazény, pri ktorých je životnosť neobmedzená a kvalitné keramické bazény s minimálnou životnosťou 30 rokov so stálym kvalitným povrchom.

Taktiež je dobré zvážiť, ak rozmýšľate nad plytkým bazénom pre deti, že deti vyrastú a vás bude mrzieť, že taký bazén naďalej nebudete využívať. Je preto vhodné myslieť dopredu.

  1. Výber bazéna: Aká má byť jeho veľkosť?

Treba sa samozrejme odraziť od množstva financií, ktoré sú na bazén vyčlenené. Ale mali by ste vedieť, že aj malý bazén, ktorý je doplnený o protiprúd dokáže splniť svoj účel a umožní vám zašportovať si. Všeobecne totiž platí, že význam má bazén, v ktorom sa dá zaplávať. Obstarať si bazén len kvôli osvieženiu sa, vám určite neodporúčame. Pre kondičné plávanie sa odporúča bazén s minimálnym rozmerom 2,5 x 4,5 m s protiprúdom. Pre rodinné plávanie je to rozmer aspoň 6 x 3 m. A čo sa týka hĺbky bazéna, pre dospelých odborníci navrhujú 1,2 až 1,3 m.

  1. Aký tvar bazéna zvoliť?

V súčasnosti nie ste odkázaní na tri základné tvary bazénov ako kedysi – štvorec, ovál a kruh. Moderné technológie dnes umožňujú zhotovenie akýchkoľvek tvarov a veľkostí. Netradičný tvar môže byť vhodným riešením, ak disponujete malým priestorom v záhrade. Všeobecne však platí, že pre plavcov sú najvhodnejšie bazény s obdĺžnikovým tvarom, tieto bazény sú aj najviac ponúkané spoločnosťami, ktoré sa špecializujú na nerezové a keramické bazény. Je treba myslieť aj na prekrytie bazéna mimo sezóny, čo predstavuje ďaľšiu finančnú položku.

  1. Kam bazén umiestniť?

Vďaka inovatívnym technológiám nie je nevyhnutné disponovať s rovným terénom. keramicke_bazeny_nad_zemou3Bazény je možné umiestniť aj na mierne zvažujúce sa terény, závisí to však od konkrétneho typu bazéna. Pri úvahách nad miestom, kam ho vhodne umiestniť, treba vziať do úvahy aj prívod vody, takisto odtok, teda kanalizáciu a dostupnosť elektrických rozvodov. Preto mnoho ľudí umiestňuje svoj bazén čo najbližšie k domu, čím bližšie sú totiž všetky
potrebné rozvody, tým lacnejšia a menej pracná bude stavba.  

Bazén sa neodporúča umiestňovať v tesnej blízkosti plotu kvôli strate súkromia. Ak susedíte s prázdnym pozemkom, je vhodné si na príslušných úradoch zistiť, či sa vo vašom susedstve neplánuje veľká výstavba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *