Bazény a ich typy

Bazény a ich typy

Bazény sú veľmi krásnym doplnkom v záhrade. Výber bazéna v dnešnej dobe vôbec nie je ľahký. Pri toľkej ponuke na trhu, pri toľkých typoch bazénov nie je vôbec jednoduché sa rozhodnúť. Rôzne typy bazénov vyhovujú jedným viac ako iným, prinášajú výhody aj nevýhody. Preto vám ponúkame prehľad bazénov, ktoré sa v súčasnej dobe na trhu ponúkajú.

Typy bazénov:

     nerezové

     kompozitné

     s keramickým dnom

     montované

     z ťažkej fólie

     plastové

     plechové

Nerezové bazény

Nerezové bazény sú vyrábané z ušľachtilej vysokoodolnej nerezovej ocele, ktorej súčasťou je povrchová úprava. Ich životnosť je neobmedzená. Okrem toho k ich výhodám patrí maximálna odolnosť, výborné antibakteriálne vlastnosti a expresná montáž. To všetko sa samozrejme odzrkadľuje na cene bazéna, náklady sú vyššie ako pri ostatných typoch bazénov.

Kompozitné bazény

Kompozitné bazény predstavujú keramické bazény. Ide o bazény vysokej kvality s bezúdržbovým systémom patria medzi špičku na trhu. Sú vyrábané z keramického prachu s reflexnými časticami, častokrát je v ponuke špeciálna povrchová úprava s 3D efektom. Životnosť kompozitných bazénov je vysoká, predstavuje až 30 rokov. V porovnaní s laminátovými bazénmi sú odolnejšie, a to voči mechanickému poškodeniu aj chemickému. Povchová úprava vám zaručí, že vplyvom vonkajších poveternostných vplyvov, mrazu, slnka, sa vzhľad bazéna nezmení. Súčasťou keramických bazénov Delfino sú samočistiace trysky. Čo týka stavebnej úpravy, nevyžaduje vysoké stavebné náklady, bazén sa väčšinou dodáva vcelku. S množstvom výhod týchto typov bazénov prichádza aj vyššia cena, ktorá je však opodstatnená.

Bazény vylepované ťažkou fóliou

Bazény vylepované ťažkou fóliou patria k bazénom s vysokou životnosťou cca. 30 rokov. Ich povrch tvorí 1,5mm-ová fólia, ktorá je UV stabilná, vystužená špeciálnou mriežkou. Nevýhodou týchto bazénov je však stavebná príprava, vyžaduje si stavbu železobetónovej vane.

Plastové telesá sú zhotovené z plastu, z 5mm polypropylénu, ktorý je UV stabilný. Životnosť sa uvádza 15 rokov. K výhodám tohoto typu bazéna patrí relatívne nízka cena a to, že si nevyžaduje náročnú stavebnú úpravu. Na druhej strane, je tu však nízka životnosť, nízka odolnosť voči mechanickému aj chemickému poškodeniu. Po krátkom čase môže dôjsť k fyzickým zmenám povrchu bazéna.bazény Vogue

Plechové bazény sú zhotovené z pozinkovaného plechu, ktorého povrch je upravený. Následne sa na plech osádza fólia s hrúbkou 0,6mm. Náklady na tento typ bazéna sú nízke, aj stavebná úprava je nenáročná, avšak čo sa týka životnosti bazéna, predstavuje len 5-10 rokov. Okrem toho je tu veľké riziko poškodenia povchu a jeho zmeny vplyvom vonkajšieho pôsobenia počasia. Tento typ bazéna má predurčený oválny tvar.

Montované bazény

Montované bazény sú zhotovené zo samonosných plastových panelov, ktoré sú vystužené a následne sa aplikuje fólia s hrúbkou 0,6mm. K výhodám patrí vysoká variabilita pri tvare či hĺbke bazéna, veľký výber farieb. Medzi nevýhody sa radí nestálosť a nízka odolnosť fólie, ktorú je potrebné po čase meniť. A takisto si vyžaduje náročnú stavebnú úpravu.

Betónové bazény sú zhotovené zo železobetónovej konštrukcie, na ktorú sa potom aplikuje keramický obklad alebo mozaika. Životnosť predstavuje 20 rokov. Tento typ bazéna je pozitívne hodnotený vďaka vzhľadu a dizajnu. K výhodám tiež patrí vysoká variabilita tvarov, hĺbky ale aj farieb a druhu obkladu. Vyžaduje si ale veľmi náročnú stavebnú úpravu, nutnosť kvalitnej a finančne náročnej hydroizolácie. Údržba tohto typu bazéna je taktiež veľmi náročná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *